ЗВЕРНЕННЯ
учасників Першого Національного виноробного форуму
У лютому місяці 2016 року в нашій країні вперше відбулася така подія як перший Національний форум виновиробників. Його ідейними сподвижниками та організаторами стали Торгово-промислова палата України, Українська корпорація по виноградарству і виноробству «Укрвинпром» і Інтернет-холдинг «Українська правда». На Форумі, поряд з іншими важливими подіями та рішеннями, було прийнято звернення до органів нашої центральної виконавчої влади, де ставилися питання та вмсувалися пропозиції щодо відміни ліцензування на торгівлю алкогольною продукцією із власновирощенної сировини.
У квітні того ж року у Верховній Раді України, власне - у Комітеті з питань податково-митної політики дослухались до звернення та, в основному, підтримали проект про внесення певних змін до до законодавства України стосовно торгівлі напоями алкогольними із власного матеріалу.
Цим проектом закону ліцензованому суб’єкту господарювання (вина виноградні, плодово-ягідні, медові – лише власного виробництва) надається можливість гуртової торгівлі саме визначеними напоями без одержання окремої ліцензії на даний вид торгівлі.
Податківці позитивно сприйняли пропозиції Першого Національного Форуму виробників вина
В ДФС позитивно сприйняли пропозиції Першого Національного Форуму виробників вина. Про це їхнє керівництво офіційно повідомило у своїй відповіді на звернення, яке надійшло від учасників форуму. Також вони зазначили, що дані пропозиції загалом стимулюватимуть розвиток виноробної промисловості в Україні і сприятимуть покращенню загальної економічної ситуації в нашій країні.
Також вони підтвердили, що подані від Форуму пропозиції обов’язково будуть розглянуті при роботі над змінами, котрі будуть вноситись у відповідні законопроекти.
Перші зміни та реальні результати Національного Форуму виробників вина
Мінфін також підтримав пропозиції Першого Національного Форуму виробників вина щодо відмови від обов‘язкового ліцензування суб’єктів виробництва і торгівлі у виноробній галузі.
Макеєва О.І., заступник міністра фінансів України, підтвердила, що цілком підтримує пропозиції щодо відмови від обов’язкового загального ліцензування гуртової торгівлі для тих виробників, які реалізують вино із власної вино сировини.
Також вона сказала, що Мінфін підтримує пропозиції, які стосуються максимального спрощення процесу отримання ліцензії для приватних осіб – виробників вина із власної сировини. Макеєва підтвердила, що діюче законодавство змушує фермерів подавати майже півтори сотні різноманітних довідок, і деякі з них є платними. Це при умові, що вони змушені платити півмільйона гривень за ліцензію. Макеєва назвала такий порядок нонсенсом у світовій практиці.
Учасники Першого Національного Форуму виробників вина звертаються до представників уряду та влади із закликами зупинити занепад і знищення галузі виноробства
Наприкінці звернення до Президента України і усіх державних урядовців учасники Першого Національного Форуму виробників вина наголосили, що вони, промисловці та підприємці виноробної сфери, чудово розуміють та усвідомлюють, які складні, навіть важкі часи на даний момент склались в нашій державі. Але також, усі вони переконані, що їхні пропозиції лише сприятимуть стабілізації економічної ситуації. Тому представники влади повинні провести низку заходів, яка допоможе українським вино виробникам найближчим часом вийти із економічної кризи. Тому що на даному етапі взагалі стоїть питання: чи буде надалі не те, що розвиватися, а взагалі існувати в Україні виноробна галузь.
Чим саме було викликане проведення Першого Національного Форуму виробників вина? Наростанням і загостренням тих проблем, які кожного дня виникають і заважають усім виробникам і працівникам виноградної та виноробної галузі. Реальні причини їхнього виникнення у тому, що в державі повністю відсутня підтримка галузі на рівні законодавства, яке абсолютне неврегульоване в даних питаннях. Така ситуація негативно впливає і значно знижує інвестиційний потенціал країни.
Також, на Форумі відбулося обговорення конкурентних можливостей українського виноробства в різних економічних умовах, його реальний стан, існуючі проблеми та перешкоди, експортні можливості та перспективи, конкурентні можливості вітчизняного виробника на ринку поза Україною.
ЛИСТ від членів Першого Національного Форуму виробників вина.
2016.02.24
Імідж кожної цивілізованої країни складається з багатьох важливих і серйозних чинників. Виробництво вина, культура його споживання - один із таких складників, які певною мірою свідчать про наявність традицій у нації, про її вихованість та інтелігентність, рівень цивілізованості. Дуже приємно, що Україна відноситься саме до таких країн.
Сьогодні виноградарство та виноробна промисловість – сфера з надзвичайно високим потенціалом і можливостями виготовлення напоїв за давніми традиційними рецептурами, із сучасними кадровими та науковими потужностями. Ця галузь завжди була однією із передових і значимих, адже значно наповнювала бюджет країни.
Але останнім часом через низку проблематичних питань відчувається значне зниження економічного розвитку, і навіть розпочався спад обсягів виробництва і реалізації. Значно подорожчали енергоносії, с/г техніка, агроматеріали, практично недосяжною виявилася можливість кредитування. Більшість підприємств виявилися перед прірвою фінансового краху, адже повністю відсутня будь-яка допомога від держави…В кінці 20 століття землі для вирощення винограду становили біля 165 тисяч га, сьогодні ж – у чотири рази менше.
Виготовлення, реалізація та споживання винних напоїв у нашій країні стрімко зменшується. Соціологічні опитування, які проводяться міжнародними дослідницькими центрами в Україні, свідчать, що ми займаємо 91 місце у шкалі споживання кількості вина на 1 особу. Це, приблизно, менше 5 літрів на 1 людину, що у десятки разів нижче інших цивілізованих країн світу.
Ситуація дуже загрозлива: фінансове і економічне зубожіння населення, інфляція, нехай і тимчасова, але втрата кримських виноробних потужностей, втрата сприяння від влади (відміна півтора відсоткового збору на розвинення галузі), відсутність системностіі у акцизній політиці, введення шокуючої півмільйонної ліцензії на гуртову реалізацію напоїв, підвищення податку на землю. Ці та багато інших чинників ведуть до того, що наша держава може залишитись без виноробної галузі.
Національне виноробство знаходиться в надзвичайно складних умовах і як ніколи гостро вимагає державного втручання у болючі питання.
Для того, щоб зберегти дану сферу в країні ми,
УСІ УЧАСНИКИ ФОРУМУ, підприємці, фермери, аграрії та винороби української землі, потребуємо термінового розгляду наступних проблем:
- За півроку здійснити цілковиту лібералізацію нашого виноробства.
- Відмінити ліцензування на гуртову реалізацію продукції тих підприємств, де працюють із власноруч вирощеними сировинними матеріалами, полегшити сам процес дозвольного виробничого одержання, тестування та можливість виходу до прямого збуту.
- Відмінити неграмотну та економічно непідтверджену земельну індексацію, передивитись розміри податку на землю (довгострокові садові та виноградні насадження), максимально їх зменшити та створити пільгові програми.
- Створити та затвердити державний проект, який буде цілеспрямовано допомагати пільговим кредитуванням підприємствам з невеликими можливостями та обертами, фермерам-виноробам.
- Для створення відповідної системи нагляду за якістю напоїв реформувати українське законодавство до належного європейського рівня, створити самостійні лабораторії у різних регіонах країни для нагляду за відповідною якістю продукції.
- Ввести п’ятирічний і більше мораторій на зростання акцизу на продукцію до тих пір, поки ситуація не стабілізується і не почнеться зростання у галузі. Відповідно європейській практиці, віднести категорію сухих вин до харчових продуктів та звільнити його від акцизного збору.
- Щоб скасувати передоплату прибуткового податку та запровадити автоматичне повернення податку на додану вартість виробникам, які працюють на експорт, від коректувати податкове законодавство у державі.
- Ввести подовжений розрахунковий період за поставки виробниками продукції у торгівельні заклади – до шести десяти днів, як це проходить на території Євросоюзу
- Запровадити максимальний термін розрахунку за поставлену виноробними підприємствами виноробну продукцію мережевій торгівлі - 60 діб, що відповідає європейській практиці.
- Урядовим представникам відпрацювати управлінську систему у галузі виноградарства, створити якісний двосторонній зв’язок та співпрацю із об’єднаннями та спілками виробників галузі.
- Допомогти диверсифікувати ринки збуту (країни Азії, Близький Схід, континент Африки і т.д.) Створити діюче експортне сприяння, що, безумовно, допоможе позитивно вирішити існуючі труднощі та вплине на підвищення популярності українського вина.
- Затвердити фінансовий бюджет розвитку і активної діяльності спеціалізованих науково-дослідницьких закладів, удосконалити чинне право у виноградарській та виноробній галузях до рівня Євросоюзу.
- Ввести святкування Дня вина, сприяти розповсюдженню та відтворенню урочистих днів по закінченню урожайного збору у різних регіонах країни.
- Вступити у Світову винну торгівельну групу та поновитись у Всесвітній організації Виноградного вина, головній міжнародній організації, яка має в своїх лавах до 50 країн, виробляючих вісімдесят п’ять відсотків усієї світової винної продукції.
- Ми усвідомлюємо, які труднощі сьогодні постали перед нашою країною. Саме це і змушує звернутися нас до уряду України. Ми вимагаємо: не заважайте нам відновлювати економіку нашої держави, просто дозвольте і допоможіть створити нормальні умови для праці!
Схвалено учасниками
ПЕРШОГО НАЦІОНАЛЬНОГО ВИНОРОБНОГО ФОРУМУ
м.Київ, ТПП України, 24 лютого 2016р.
Завантажити звернення